Header image  
  "Birgün su, petrolden daha değerli olacak"  
 
    ana sayfa
 
Balneoterapi: Su ile tedavi

Balneoterapi, su ile tedavi sanatıdır ve “Aromaterapi” nin de kardeşidir. Sıcak su ile banyo kadar insanı dinlendiren başka bir şey yoktur. Suyun sıcaklığı tüm bedeninizi sararken, yerçekiminden ve dünyanın bütün dertlerinden de bir an olsun uzaklaşırsınız. Buna ek olarak iyi seçilmiş aroma yağı damlatırsanız, işte artık bu dünyanın sultanı sizsiniz…
Su, tabiattaki en güçlü çözücüdür.  Kaynağına bağlı olarak, değişik mineral ve kimyasalları taşır. Vücudumuzu termal bir suya soktuğumuzda derimiz, su içerisinde süspansiyon (erimememiş) halde bulunan mineralleri ve kimyasalları hızla emmeye başlar ve bu mineraller 2 ila 15 dakika gibi kısa bir sürede karışırlar. Bu kimyasalların pek çoğu daha sonra solunum ve idrar kanalı ile dışarı atılır. Sağlıklı bir insanda bu işlem 30 dakika ile 3 saat arasında gerçekleşirken, sağlıksız ya da obez insanlarda bu süre 10 saate kadar çıkabilir. Terapi amacıyla suyun içine bazı yağların katılma sebebi de budur
Balneoterapinin 8 tedavi edici özelliği:

  • Sıcak su ile banyoda zararlı bakteri ve virüsler ölür.
  • Termal su ile yıkanma, vücudun hidrostatik basıncını artırır. Bu da kan dolaşımını artırarak, hücrelerin daha fazla oksijen almasını sağlar. Kan akışının artması aynı zamanda vücutta vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
  • Vücudun sıcak termal su içinde olması, oksijence zengin kanın dolaşımını artırırken aynı zamanda zenginleştirilmiş gıda maddelerinin hayati organlara iletilmesini sağlar.
  • Termal sularda banyo yapılması, metabolizmayı hızlandırır, ek olarak sindirim kanalı ve karaciğerdeki salgılamayı artırarak, sindirime yardımcı olur.
  •  Periyodik olarak yapılan termal su banyoları, endokrin bezlerinin fonksiyonlarının normalleşmesine ve ayrıca otonom sinir sisteminin de düzgün çalışmasına yardımcı olur.
  • Eser miktarda Karbon Dioksit, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve lityum gibi minerallerin , vücut tarafından absorbe edilmesinin çeşitli organlar ve sistemler üzerinde tedavi edici etkisi vardır. Bunlar, bağışıklık sistemininin uyarılması böylece vücuttaki bağışıklağın daha güçlü olması; fiziksel ve ruhsal rahatlama; endorfin salgılanması sonucu huzurun ve neşenin artması; ayrıca salgı bezlerinin daha iyi çalışmasıdır.
  • Mineral içerikli termal sular yoğun yoğun miktarda negatif iyon içerdiklerinden; kişiler kendilerini fiziksel ve psikolojik olarak daha iyi hissederler
  • Özellikle sülfür (kükürt) içeren sularla doğrudan temas halinde derideki dermatit, sedef  ve mantar enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Hatta bazı mineralli termal sular, yaraların ve deri zedelenmelerinin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.